| Part Number | 1.5SMC440A-E3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 122340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC440A-E3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC440A-E3 9AT |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 418 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Maximum Clamping Voltage | 602 V |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 376 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.5 A |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Test Current | 1 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC440A-E3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ24AHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ22A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 160V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ160A-E3 57T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 20.5V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE24CA-T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ33CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ30A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12AHE3 61.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | - - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 6.4V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for P4KE7.5CA-E3 54.pdf |